Apie odą |
← |
Natūrali oda – patvari ir ilgaamžiška gyvulinės kilmės medžiaga. Ji gaminama apdirbant gyvulių odą atitinkama technologija ir yra naudojama jau nuo senovės laikų.
Natūralios odos medžiagos iš žvėries kailio gaminimo procesas yra labai ilgas ir reikalaujantis kruopštumo. Gauta oda išvaloma, ištempiama, išlyginama, išdžiovinama ir išmirkoma.
Odos apdirbimo būdų yra labai daug. Tai priklauso nuo kailių ir naudojamų cheminių medžiagų bei priemonių. Apdirbimo procesas vyksta trimis etapais: paruošiamasis, rauginimo, apdailinimo. Kiekvieno etapo metu atliekama daugybė fizinių ir cheminių operacijų.
Paruošiamojo etapo metu panaikinami plaukeliai, riebalų sluoksnis ir kt.
Rauginimas – rūgimas arba apdorojimas rauginėmis medžiagomis. Tai pats svarbiausias etapas, nes po jo oda įgauna atsparumą ir tampa panašesnė į paruoštą natūralią odą. Esti nemažai rauginimo būdų. Pagrindiniai – augalinio rauginimo ir chromo. Kiti: cirkonio, sintetinimo, aliuminio, riebalinimo, kombinuotas.
Apdorojant odą augalinio rauginimo būdu naudojamos augalinės medžiagos, kurios yra medienoje, žievėje ir ąžuolo, gluosnio, maumedžio ir kt. lapuose. Dėl to tai yra aukščiausios kokybės visiškai natūrali oda. Nors augalinio rauginimo procesas užtrunka ilgesnį laikotarpį, bet tokia oda yra ypač vertinama dėl natūralumo ir gyvybingumo.
Apdailinimo etapo metu oda įgauna galutinę išvaizdą ir savybes.
Svarbesnės natūralios odos savybės: elastingumas, pralaidumas orui, standumas, patvarumas, šilumos laidumas.
Yra įvairios paskirties natūralios odos rūšių: baldinė, drabužinė, automobilinė, galanterinė, avalyninė, egzotiška.
Baldinė oda. Didesnio pločio oda gaminama iš viso didelių gyvūnų kailio pagal griežtus patvarumo reikalavimus.
Drabužinė oda. Ji yra minkšta ir lygi. Šiai odos medžiagai pagaminti keliami aukščiausi reikalavimai organoleptikai ir estetiškumui. Šiuolaikinė gamyba yra tokia, jog pagaminama įvairiausių spalvų ir raštų odų.
Automobilinė oda. Natūralios odos automobilio salonas – mėgstantiems prabangą. Ši oda privalo būti itin patvari ir atspari: temperatūrų kaitoms, drėgmei, ultravioletiniams spinduliams. Ji negali plyšti ar nusidėvėti.
Galanterinė oda. Tokiai odai apdirbamas galvijų ir kiaulių kailis. Gaminami diržai, rankinės ir įvairūs odiniai aksesuarai. Tai kieta oda, kuri skiriasi patikimumu ir maksimaliu atsparumu nusidėvėjimui.
Avalyninė oda. Kiekvienai avalynės daliai naudojama skirtinga oda. Viršutinėje dalyje natūralios odos medžiaga turi būti minkšta, pralaidi orui ir tampri. Tačiau apatinėje avalynės dalyje privalo būti kieta – sunkiai sulenkiama ir suspaudžiama. Tokia oda gaminama iš galvijų, kupranugarių, kiaulių ir arklių kailio. Atsižvelgus į naudojimo specifiką kailis yra apdirbamas atitinkamu būdu, kad oda būtų kuo atsparesnė drėgmei ir mechaniniams pažeidimams. Viduje yra labai plona pamušalinė oda.
Egzotiška oda – ypatinga ir labai brangi. Tai reptilijų, žuvų ir egzotinių gyvūnų oda. Dabar ypač vertinama ungurio oda. Dėl to, jog patvaresnė nei karvės. Be to labai švelni ir minkšta – vis norisi paliesti, o raštas ir spalvos džiugina akis. Krokodilo oda – kilnaus grožio, visiškai atspari drėgmei ir taršai, labai patvari ir elastinga.
Natūrali oda dar skirstoma pagal apdirbimo būdus, pvz.: zomša, anilino, pusiau anilino oda, pigmentuota, nubuko, veliūro ir kt.
Natūralios odos gaminiai – buvo, yra ir bus naudingi, ilgaamžiai ir madingi.
↑ | ← |